Biostatystyka, statystyka medyczna, analizy statystyczne

Biostatystyka, analizy statystyczne, statystyka medyczna

Posted on Posted in Analiza statystyka, biostatystyka, Statystyka medyczna


Biostatystyka analizy statystyczne statystyka medyczna-  wprowadzenie

Biostatystyka, analizy statystyczne, statystyka medyczna – W tym wpisie będziemy mówić o statystyce. Szczególnie będziemy mówić o biostatystyce lub biostatystykach (zapamiętajcie ten termin). Będziemy mówić więcej o statystyce niż o biologicznej aplikacji. Po prostu użycie statystyk do manipulacji i zrozumienia danych uzyskanych w biologicznych eksperymentach. Statystyka jest przedmiotem który pomaga nam zrozumieć znaczenia danych. Jest bardzo dużo danych które są w okół nas cały czas. Kiedy robimy eksperymenty dostajemy rezultaty i rożne rodzaje danych. Szeroki zakres danych prezentujemy dane mające wielki sens. To jest bardzo ważne.

Potrzebujemy w tym wszystkim zastosować statystykę. Możemy dzięki temu zrozumieć każdy rodzaj nauki (chemię biologię). Niestety by to umieć musisz zrozumieć co najmniej jakieś podstawy statystyki i analizy danych by przetworzyć dobrze dane z eksperymentów.

Musisz zrozumieć jak zorganizować swoje dane, jak je zebrać w procedurach eksperymentalnych.

Będziemy rozmawiać o kilku poszczególnych aspektach statystki i analizie danych. W tedy będziemy mogli zrozumieć dane wynikające z naszych eksperymentów. Nie będę rozmawiać o detalach statystyki i zastosowania statystyki w biznesie innych polach tylko w dziedzinie biostatystyki. W tym wpisie będziemy mówić o wstępie i oczywiście o części statystyk jakim są dane. Dane są czymś co możemy uzyskać z różnych źródeł. Możemy je uzyskać z rezultatów przeprowadzonych eksperymentów lub badań. Potrzebujemy przygotować dane oraz znaczenia jakie te dane reprezentują w medycynie (i oczywiście które możemy zrozumieć).

Statystyki i biostatystyki możemy reprezentować na grafach, rozkładach, histogramach, grafach kołowych, drzewach decyzyjnych.

Prezentacji statystyk i danych jest bardzo wiele. Jest to duże wsparcie w takich dziedzinach jak psychologia i medycyna. W których zagadnienia są zbyt trudne by o nich tylko mówić w postaci liczb. Graficzna reprezentacja danych jest niezwykłym ułatwieniem.

Będziemy mówić o danych które możemy zebrać z różnych źródeł. Niemniej nie będziemy mówić o tych źródłach. Mogą być np. zebrane z całej populacji lub mogą być zebrane z frakcji (próbki).  Jest to sposób dzięki któremu nie musimy badać całej populacji. Dla przykładu chcesz coś powiedzieć o wzroście ludzi to nie musisz badać wszystkich ludzi tylko ich grupkę lub grupę. Te dane sę wystarczające by oszacować nieznany parametr w populacji. Zawsze wszystkie dane pochodzą z jakiejś populacji. Dużą populację oznacza się literką „N” a frakcję/próbkę małą literką „n”. Musimy zrozumieć jeszcze jedną koncepcję typ danych. Typ danych mogą przyjmować wiele aspektów i typów. Mogą być klasyfikowane do dwóch typów. Danych ilościowych i danych nie ilościowych. Dane nie ilościowe są to losowe liczby np. długość nogi ludzkiej. Te dane można zebrać pobierając obserwacje z populacji.

 

Dane częstościowe są danymi bardziej specyficznymi o swoich parametrach. Oznaczają one ile dana rzecz pojawia się w populacji. Np. wzrost mężczyzn wynoszący 173cm  w populacji pojawia się 100.000 razy. Dane te mają bardziej specyficzne z tego względu.

W celu lepszego zrozumienia medycyny trzeba lepiej poznać dane, aby lepiej poznać statystykę i oręże statystycznych analiz i metod obliczeniowych.

Biostatystyka jest syntezą medycyny i statystyki. Na pozór statystyka medyczna i biostatystyka nie różnią się mocno pod względem metod, algorytmów  i analiz używanych w innych naukach. Niemniej na przestrzeni ostatnich lat wypracowała swoje własne i bardzo osobliwe analizy statystyczne dedykowane i mające stosowalność tylko i wyłącznie w rozwiązywaniu problemów medycznych, epdiemiologicznych, genetycznych i wszystkich pól nauk medycznych. Warto zapoznać się  z tymi analizami statystycznymi ze względu na ich sprytną logikę i sposób estymacji skomplikowanych parametrów i współczynników statystycznych.

  • Tekst ten proszę traktować jako zlepek różnych narracji o statystyce medycznej i statystycznej analizy danych na rzecz pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

Biostatystyka, statystyka medyczna, analizy statystyczne

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *