Jak opisać wyniki ankiety?
Jak opisać wyniki ankiety? Drapie się człowiek po głowie i zastanawia się nad tym jak dokonać opisu zebranych wyników. W tym wpisie podamy kilka wskazówek dotyczących tego jak opisać wyniki ankiety oraz zasugerujemy, co zrobić kiedy opis statystyczny zebranych danych nas przewyższa.
Jak pisać wyniki ankiety – Postawienie celu.
Jeśli chcemy ruszyć z opisem statystycznym ankiety, to niewątpliwie musimy zastanowić się nad jej celem. Jeśli ustalimy sobie cel np. wykazanie postaw wobec zwierząt hodowlanych w badanej próbie, to bardzo łatwo nam przyjdzie przeliczenie wyników związanych z postawami wobec zwierząt, opis tych wyników, a także ich wizualizacja. Cel nadaje sens całemu raportowaniu. Jeśli nie znamy naszego celu badawczego, to tak na prawdę nie możemy od siebie oczekiwać sensownego opisu wyników ankiety. Cel jest ważny, bo stanowi podstawę do ułożenia planu działań np. przygotowanie odpowiedniego programowania, ustalenie kolorystyki raportu oraz kolejności wykonywania analiz statystycznych.
Jak opisać wyniki ankiety? – Ułożenie spójnej historii z danych.
Jeśli mamy już cel oraz wykonane obliczenia, to możemy zacząć raportować wyniki. Warto przygotować sobie plan raportowania wyników ankiety. Na wstępie sugerujemy opisanie badanej próby pod względem cech demograficznych lub innych cech, które są specyficzne dla danej zbiorowości wziętej pod lupę w badaniu. Następnie musimy się skupić na raportowaniu wyników związanych z naszym celem badawczym. Jeśli cel badania jest wspierany przez hipotezy, to oczywiste jest, że musimy zaraportować wyniki, które będą nawiązywać do wspierania lub odrzucenia ów hipotez. Jeśli cel badawczy jest luźny np. chodzi w nim o ogólny zarys badanej zbiorowości, to trzeba zastanowić się jak uatrakcyjnić raport. W przypadku hipotez można podzielić obliczenia na sekcje. Każda sekcja będzie odnosiła się do wyników nawiązujących do danej hipotezy. Natomiast w przypadku luźnego opisu wyników, możemy pomyśleć nad tym, aby analizowane wyniki tworzyły spójną historie na dany temat. Na przykład, jeśli zależy nam na ukazaniu postaw dzieci wobec zwierząt hodowlanych, to w pierwszym kroku podajemy wyniki dotyczące postaw. Następnie możemy pokazać czynniki, które są powiązane z tymi postawami. Na koniec możemy zidentyfikować bardziej złożone lub wielowymiarowe zależności między zmiennymi. *test osobowości on line.
Podsumowanie.
Jak opisać wyniki ankiety? Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy trochę temat. Niedługo napiszemy trochę bardziej zaawansowany wpis na temat analizy statystycznej ankiet. Dostarczymy projekt z życia wzięty i postaramy się dokonać na nim dokładniejszej elaboracji niż tutaj.