Pomoc statystyczna dla studentów przy pracach magisterskich

Pomoc statystyczna dla studentów – ABC Statystyki.

Posted on Posted in Analiza statystyka, Analizy statystyczne, Pomoc statystyczna

Pomoc statystyczna dla studentów – ABC Statystyki. Jak przygotować projekt, aby wykonanie analiz statystycznych i niezbędnych raportów poszło jak z płatka?

Pomoc statystyczna dla studentów charakteryzuje się tym, że  studenci proszą o analizy statystyczne w ostatnim momencie. Zdarza się często, że studenci zgłaszają się do nas z roztrzepanymi materiałami, krzywymi hipotezami i danymi jeszcze wysypującymi się z arkuszy kalkulacyjnych, brakiem kontaktu z promotorem i deadlinem na wczoraj. Jest to sytuacja, mogło by się wydawać, ekstremalna i rzadka. Niemniej studenci odzywający się do nas w  sprawie analizy statystycznej w większości przypadków nie maja odpowiednio przygotowanych materiałów.

Post ten powstał po to by ukierunkować studentów w kontekście przygotowania materiałów do analizy. Pomoc statystyczna dla studentów z takim przygotowaniem jest wtedy wykonywana szybko, sprawie i bez przykrych niespodzianek.

Pomoc statystyczna dla studentów – Przygotowanie hipotez.

Każda praca licencjacka i magisterska polegająca na wykonaniu badania powinna mieć jakiś cel. Np. celem może być poznanie tego jaki jest poziom wiedzy gimnazjalistów na temat alarmowania służb o wypadkach. Ponad to jeśli badamy poziom wiedzy to możemy poznać dodatkowo determinanty tej wiedzy np. lekcje ze strażakiem, policjantem w szkole, troska rodziców o tę wiedzę, perswazja telewizji i internetu. Jeśli nie znamy celu badania, a ono było na pewno robione by poznać pewien aspekt rzeczywistości, to nie możemy postawić precyzyjnych hipotez. Dlatego przed postawieniem hipotez warto się zastanowić jaki jest cel naszej pracy badawczej. Po zastanowieniu się na pewno hipotezy same wskoczą do głowy :).

W kontekście powyższego celu analizy można postawić różne hipotezy np.

H1: Uczniowie klas gimnazjum różnią się wiedzą na temat alarmowania służb w sytuacjach zagrażających. (jaka jest wiedza gimnazjalistów (przyjmując, że wiedza ta będzie wzrastać wraz z wiekiem gimnazjalistów)).

H2. Czynniki środowiskowe mają wpływ na poziom wiedzy na temat alarmowania służb w sytuacjach zagrażających. (jest to identyfikacja potencjalnych przyczyn wiedzy na temat alarmowania służb)

Pomoc w analizie statystycznej danych – baza danych.

W bazie danych powinny się znajdować wszystkie informacje zbierane w badaniu. Dane identyfikacyjne dotyczące przynależności do grup (w eksperymentach) i informacje dotyczące wyników zebranych ankiet (w badaniach ilościowych polegających na wypełnianiu formularzy. Jak zrobić bazę danych przedstawia Pan Metodolog.pl tutaj.

Powiązanie teorii i empirii – Związanie hipotez z wynikami (ankiety lub eksperymentu) w bazie danych.

W celu odpowiedzi na hipotezy badawcze trzeba użyć jakichś danych. Analizy statystyczne weryfikują zjawiska losowe zapisane w postaci cyfr i w postaci symbolicznej, dlatego do hipotez powinny być przypisane odpowiednie zmienne zagnieżdżone w bazie danych.

Jeśli nasza hipoteza brzmi „H1: Uczniowie klas gimnazjum różnią się wiedzą na temat alarmowania służb w sytuacjach zagrażających.” to niezbędne są dwie informacje:

  1. Jak zdefiniowany jest poziom wiedzy?
  2. Jak zdefiniowana jest różnica pomiędzy gimnazjalistami?

Definicja poziomu wiedzy – Jeśli ankieta zawierała pozycje testowe polegające na teście wiedzy (test wyboru odpowiedzi a,b,c,d gdzie tylko jedna była prawidłowa) to warto wskazać pytania które odnoszą się do wiedzy gimnazjalistów.

Definicja różnic między gimnazjalistami – Ankieta posiada dwie informacje o gimnazjalistach:

  1. Ich wiek
  2. Przynależność do jednej z trzech klas.

W ten sposób możemy statystycznie weryfikować poziom wiedzy reprezentowanej przez gimnazjalistów. Proste? Jasne 🙂

Przed przystąpieniem do oddania analizy statystycznej firmie warto zastanowić się nad swoją pracą. Oczywiście firmy statystyczne oferujące pomoc statystyczną dla studentów pomagają kompleksowo więc z ich pomocą na pewno można dać sobie radę ze wszystkim. Niemniej jeśli chce mieć się szybko wykonaną usługę typu pomoc statystyczna dla studentów to warto przyjść do firmy statystycznej z pewną konwencją, która ułatwi współpracę i ograniczy ryzyko wystąpienia błędu przy weryfikacji statystycznej hipotez i problemów badawczych.

*Ważne

Aksjomat 1. Firma oferująca pomoc i analizy statystyczne nie czyta w myślach i nie wie co student ma mieć zrobione.

Aksjomat 2. Firma oferująca analizy statystyczne i wparcie metodologiczne nie jest nigdy w pełni poinformowana w kontekście danego projektu. Opowiedzenie historii o projekcie badania, jego celach i spodziewanych wynikach zwiększa szanse powodzenia projektu badawczego prawie o 100%.

Aksjomat 3. Usługi i pomoc statystyczna dla studentów w przypadku dobrych firm może polegać na tym czego oczekuje student, niemniej doświadczenie i długa praktyka firmy może wnieść dużą wartość dodaną do projektu analizy statystycznej badania.

Potrzebujesz pomocy statystycznej i analiz statystycznych? Daj nam znać. Coś pomożemy 🙂 Kontakt.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *