Pomoc statystyczna, analiza statystyczna

Pomoc statystyczna. Ile kosztuje? Komu zaufać?

Posted on Posted in Analiza statystyka, Analizy statystyczne, Pomoc statystyczna, Statystyka

Pomoc statystyczna. Na czym polega? Ile kosztuje? Komu zaufać?

Pomoc statystyczna polega na przetwarzaniu danych ilościowych. Najczęściej z tego typu usług korzystają firmy oraz naukowcy. Firmy z pomocy statystycznej korzystają w zakresie przetwarzania informacji zbieranych w ciągu trwania życia firmy. Mogą to być dane zawierające ruch internautów po stronie internetowej, mogą to być zachowania klientów banków, wyniki sprzedażowe firmy itd. Najważniejsze jest to, że firmy starają się robić użytek z tych danych polegający na redukcji kosztów lub zwiększeniu zysków. W celu przetworzenia tych danych, firmy mogą powołać wewnętrzny zespół analityków lub skorzystać z pomocy statystycznej oferowanej przez firmy zewnętrzne (np.Metodolog.pl ) Zaletą powołania zespołu analizy statystycznej danych jest taka, że informacje nie przedostają się na zewnątrz firmy. W dobie dużej konkurencji i gospodarki opartej na wiedzy, sprytne rozwiązania mają bardzo dużą wartość. Strata ich może doprowadzić do obciążeń i strat.

W przypadku skorzystania z usług zewnętrznej firmy dającej pomoc statystyczną niewątpliwą zaletę jest to, że maja świeże spojrzenie na dane.

W przypadku skorzystania z pomocy metodologa wiąże się to z dodatkową zaletą. Zespół ten specjalizuje się w metodologii badań. Taki dodatkowy atut jest niewątpliwie ogromną przewagą na tle innych firm oferujących tego typu pomoc. Czemu? Z tego względu, że metodolog ma krytyczny dystans do danych. Ludzie znający się na badaniach i profesjonalni naukowcy wiedzą, że najcenniejszą rzeczą w przetwarzaniu danych jest opracowywanie analiz statystycznych mających na celu wykrycie ostatecznych przyczyn występowania danych zjawisk. I to od metod zbierania danych i ich pochodzenia zależy ostateczne wnioskowanie z danych o przyczynach danych zjawisk przyrodniczych lub zdarzeń w firmie i jej otoczeniu.

Zwykły analityk statystyk (który nie liznął metodologii i nic nie wie na temat trafności wewnętrznej i zewnętrznej badania)  jest tylko wykonawcą analiz statystycznych.

Wnioski jego kończą się na interpretacji danych przetworzonych algorytmami statystycznymi. Co nam po tym, że wiemy jakie są trendy sprzedaży i zmienne z nią skorelowane (jak wiemy ze sprzedażą w danej firmie może być skorelowana gwiazda porno i jej sukcesy) skoro nie wiemy co ma na nie wpływ. Odwaga do wypowiedzenia takiej krytyki w firmie może być stłamszona przez głosy gloryfikujące wyniki  takiej pomocnej analizy statystycznej. Dystans i rozsądek naukowca zawsze wbija kij w mrowisko (które zawsze rodzi pole do merytorycznej dyskusji).

Także tego, wybierając dostawcę usług statystycznych i metod badawczych warto zastanowić się jak odsiać mistrzów od skoków w workach od mocnych specjalistów.

p.s. Można stworzyć również swój zespół analityczny niemniej jest to:

  1. trudne (rekrutacja pracownika, utrzymanie i jego nadzór)
  2. kosztowne – średnie zarobki analityka danych/statystyka/data scientista wahają się od 3 do 8 tyś.

Analizy statystyczne i pomoc naukowa kosztują mało i dużo 🙂 Zależy jak leży.

Zazwyczaj wycenę pomocy statystycznej zaczyna się od oceny jakości danych i złożoności problemu podlegającego analizie statystycznej. Na złożoność składa się ilość danych, ilość zmiennych (w ogóle) typ zmiennych, ilość zmiennych zależnych i ilość zmiennych niezależnych. Zazwyczaj droższe projekty wychodzą w przypadku dużej ilości zmiennych zależnych. Kolejną kwestią która waży na cenie to typ projektu. Istnieją projekty standardowe np. praca magisterska, doktorska, analiza do artykułu naukowego oraz niestandardowe np. eksploracja danych związana z serwisem floty samochodów. W przypadku tych pierwszych projektów pomoc statystyczna kosztuje coś w granicach 350-650 zł. W przypadku tych drugich od 5 tyś do 50-60 tyś. Przynajmniej w metodolog spotkaliśmy się z takimi wycenami.

Pomoc i analiza statystyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *