Pomoc statystyczna, analiza statystyczna

Pomoc statystyczna

Posted on Posted in Uncategorized

Pomoc statystyczna – Czy pierwsza pomoc statystyczna jest niezbędna przy wypadkach z pracą magisterską?

Pomoc statystyczna – Do wypadków przy pracy magisterskiej dochodzi bardzo często w okresie marca-września kiedy można zauwazyć wzmożoną aktywność studentów nauk empirycznych i doktorantów podczas pracy nad swoimi projektami badawczymi będącymi ich świadectwem zdobycia pewnego dorobku kultury oraz umiejętności go rozwijania (w przypadku doktorantów i ich prac jest to raczej postępowe rozwinięcie tego obszaru). Co by nie było i jak by świat nie wyglądał podwyższone statystyki w google analitics poszukwiania fraz typu pomoc statystyczna i analizy statystyczne mają miejsce i dobrze się trzymają w powyżej wmienionym okresie. Ktoś może się zapytać kiedy udzielenie pierwszej pomocy statystycznej jest niezbędne, jak zidentyfikować przypadek wymagający wsparcia statystycznego oraz do kogo się zgłosić z tak poważnym problemem?

Możliwości pomocy statystycznej są dwie:

Pierwsza polega na zanurzeniu się meandrach i arkanach analiz statystycznych i metodologii. Z pozoru jest to bardzo ciężkie, niemniej po kilku dniach uważnego studiowania można dojść do wniosku, że świat statystyk i metod badawczych nie jest taki okropny na jaki wyglądał. Możliwość taka ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie zaletą jest wykonanie roboty statystycznej samemu co niebywale podnosi wiarę w swoje możliwości survivalowe ( wtrącimy tu analizę przeżycia). Dzięki takiemu podejściu do wypadków przy pracy magisterskiej jest to niebywała oszczędność pieniędzy. Ponad to zwracam nam się też bardzo dużo na zadowoleniu z siebie i życia ogólnie.

Drugą możliwością jest zgłoszenie się do firmy statystycznej takiej jak Metodolog.pl, która realizuje usługi w formie wykonywania analiz statystycznych i porad metodologicznych (czyli pomoc statystyczna). Jest to droga przetarta przez setki studentów. Można powiedzieć, że bardzo wiele studentów wybiera te rozwiązanie ze względu na prostotę i szybkość realizacji zlecenia. Niewątpliwie analizy statystyczne i opis metodologii badawczej jest newralgicznym momentem każdej pracy naukowej związanej z analizą wyników badań ilościowych lub eksperymentów (lub też przemysłowego przetwarzania danych np. w naukach technicznych).

Pomoc statystyczna – jakie ma to konsekwencje?

Bardzo wiele koncepcji psychologicznych jest weryfikowanych statystycznie. Zdecydowana większość, jak nie wszystkie kwestionariusze psychologiczne i testy osobowości (Test Osobowości On Line Mirror) są poddawane statystycznej obróbce metodami bez nadzoru. Do tego typu technik statystycznych należy analiza czynnikowa (PCA), metody analizy skupień (hierarchiczna analiza skupień tzn. na zmiennych), metody osobliwego wektora (singular vector decomposition) oraz konfirmacyjna analiza czynnikowa (analiza równań strukturalnych SEM). To co czyni te procedury to to, że są w stanie wykryć istotne cząstki wiedzy w chaosie zmiennych (czyli wykryć sygnał w szumie). Jest to bardzo pomocne w określaniu wymiarowości konstruktów teoretycznych w narzędziach psychologicznych. Np. Koncepcja wielkiej piątki (czyli teorii o pięciowymiarowym modelu osobowości opartym na pomiarze cech) została zbudowana na statystycznym analizowaniu danych wyników testów.

Pomoc statystyczna ciąg dalszy.

Masa analiz czynnikowych iteracyjnie redukowała zmienne do coraz mniejszej ilości wymiarów, aż do momentu otrzymania nie redukowalnej struktury 5 czynników osobowości. Ciekawa sprawa z tego względu kiedy teoria wielkiej piątki powstawała nie było komputerów i pakietów statystycznych więc twórcy wielkiej piątki wszystkie statystyki i analizy wykonywali ręcznie lub przy użyciu co najwyżej kalkulatorów. Ciężko sobie to wyobrazić, ale tak było z zamierzchłych czasach. Teraz mamy spss, statisice, era, orange i jazda. Przetworzymy każdą ilość danych jeśli nie to możemy dokupić jakiś pakiet serwerowy i analizować statystyki w chmurze, a jakby tego było mało to możemy dokonywać obliczeń na kilku serwerach. Niemniej w przypadku badań psychologicznych nie ma takich potrzeb. Póki co 🙂 Wiadomo, świat idzie do przodu więc naukowcy na pewno będą korzystać z nowych danych szczególnie z rozwiązań jakie udostępniają analizy big data. Dane mogące być wykorzystywane przez naukowców mogą pochodzić z wielu źródeł i mogą być integrowane ze sobą tworząc nowe zastosowanie analiz statystycznych do potwierdzania teorii psychologicznych właśnie w kontekście WIELKICH DANYCH (big data).

Szukasz pomocy statystycznej?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *